Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Experience the convenience of getting reliable answers to your questions from a vast network of knowledgeable experts. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

Can someone tell me the answer?

As the number of pounds of apples purchased increases so does the total cost of the apples. If 2.5 pounds of apples cost $7.45, how much does 6 pounds of apples cost?


Sagot :

First divide

6/2.5=2.4

Then multiply

7.45*2.4=17.88

6 pounds of apples cost $17.88

Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.