At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Discover the answers you need from a community of experts ready to help you with their knowledge and experience in various fields. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

One can of Mountain Dew costs $1.25 in a vending machine.
A 12-pack of Mountain Dew costs $3.49 at the grocery store.

How much money would you save by purchasing a dozen cans of Mountain Dew at the grocery store instead of a dozen at the vending machine?

$2.24

$0.96

$11.51

$12.49