Discover answers to your most pressing questions at Westonci.ca, the ultimate Q&A platform that connects you with expert solutions. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.
Sagot :
Answer:
$752,060
Explanation:
Calculation to determine what the total estimated cost of needed manufacturing supplies for July would be:
First step is to calculate the Variable cost per unit
Using this formula
Variable cost per unit= (Highest activity cost - Lowest activity cost)/ (Highest activity units - Lowest activity units)
Let plug in the formula
Variable cost per unit= (853,560 - 723,060) / (540,000 - 450,000)
Variable cost per unit= $1.45
Second step is to calculate the Fixed costs
Using this formula
Fixed costs= Highest activity cost - (Variable cost per unit * HAU)
Let plug in the formula
Fixed costs= 853,560 - (1.45*540,000)
Fixed costs= $70,560
Fixed costs= 723,060 - (1.45*450,000)
Fixed costs= $70,560
Now let calculate the total estimated cost
Total estimated cost= 70,560 + 1.45*470,000
Total estimated cost= $752,060
Therefore the total estimated cost of needed manufacturing supplies for July would be:$752,060
We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.