Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Sagot :
Answer:
0.1 L
Explanation:
M₁ × V₁ = M₂ × V₂
10M × V₁ = 1M × 1L
V₁ = 0.1 L
I hope this helps :)
The molar dilution can be used to estimate the molarity or the volume. 0.1 L of 10 M solution is required to make 1 M of solution.
What is the dilution factor?
A dilution factor of the molar concentration is used to calculate the molar concentration or the volume needed to make the diluted solution from the stock.
Given,
M₁ = 10 M
V₁ = ?
M₂ = 1 M
V₂ = 1 L
The volume is calculated as:
M₁ V₁ = M₂ V₂
10 V = 1 × 1
V = 1 ÷ 10
= 0.1 L
Therefore, 0.1 L of the 10 M solution is needed.
Learn more about the dilution factor here:
https://brainly.com/question/13952250
#SPJ2
Thanks for using our service. We aim to provide the most accurate answers for all your queries. Visit us again for more insights. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We're here to help at Westonci.ca. Keep visiting for the best answers to your questions.