Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Get the answers you need quickly and accurately from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Sagot :
Answer:
Explanation:
1) Fixed Overhead applied = Actual unit produced * Standard hour * Direct labor hour
Fixed Overhead applied = 143,000 * 0.9 * $11
Fixed Overhead applied = $1,415,700
2) Budgeted fixed overhead = 140,000 * 0 .9 * $11
Budgeted fixed overhead = $1,386,000
3) Actual fixed overhead = Spending variance + Budgeted overhead
Actual fixed overhead = $24,000 + $1,386,000
Actual fixed overhead = $1,410,000
4) Applied variable overhead = 143000*0.9*$6.36
Applied variable overhead = $818,532
5) Variable efficiency variance = (AH*SR) - (SH*SR)
1272 = (AH * 6.36) - 818,532
1272 + 818,532 = AH *6.36
AH = 819804/ 6.36
Actual hours = 128,900 hours
6) Variable spending variance = AH*(AR -SR)
9196 = 128,900( AR - 6.36)
9196 /128,900 = AR - 6.36
0.07134 = AR - 6.36
AR = 0.07134 + 6.36
AR = $6.43 per labor hour
Actual overhead = $6.43 * 128,900
Actual overhead= $828,827
- The calculation of each part should be given below.
1.
Total fixed Overhead applied is
= 143000 × .9 × 11
= $ 1,415,700
2.
Budgeted fixed overhead is
= 140,000 × .9 × 11
= $ 1,386,000
3.
The actual fixed overhead is
= Spending variance + Budgeted overhead
= $24000 + $ 1,386,000
= $ 1,410,000
4.
The total applied variable overhead is
= 143000 × .9 × 6.36
= $818,532
5.
The variable efficiency variance = (Actual hours × Standard rate) - (Standard hours × Standard rate)
1272 = (Actual hours × 6.36 ) - 818,532
1272 +818,532 = Actual hours × 6.36
Actual hours = 819804÷ 6.36
= 128,900 hours
6.
The actual variable spending variance = Actual Hours(Actual rate -Standard rate)
9196 = 128,900(Actual rate - 6.36)
9196 ÷ 128,900 = Actual rate - 6.36
0.07134 = Actual rate - 6.36
Actual rate = 0.07134 + 6.36
= 6.43 Per labor hour
Now
Actual overhead = 6.43 × 128,900
= $828,827
Learn more: brainly.com/question/20421012
Thanks for using our service. We aim to provide the most accurate answers for all your queries. Visit us again for more insights. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. We're here to help at Westonci.ca. Keep visiting for the best answers to your questions.