Get reliable answers to your questions at Westonci.ca, where our knowledgeable community is always ready to help. Find reliable answers to your questions from a wide community of knowledgeable experts on our user-friendly Q&A platform. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Answer:
5 dollars per unit
Explanation:
When there is an unexpected legal impediment, the company decides to change the name of the product so this one that has a cost of $5 per When there is an unexpected legal impediment, the company decides to change the name of the product so this one that has a cost of $5 per unit is going to have a much higher cost than originally calculated. This is because you will have to pay a designer or a marketing company to establish the new name of the product, which will generate expenses in the new advertising and product launch.
If it had not changed its decision, it would have to face a fine and withdrawal of the product by the FDA and a lawsuit for the possible damages caused to the other company that has a product with the same name. This generates a greater loss than the option of changing the name because it is not only an economic cost but also a cost in the image of the company that can cause a deterioration in the confidence of its customers, causing sales to fall.
Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.