Get reliable answers to your questions at Westonci.ca, where our knowledgeable community is always ready to help. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a knowledgeable network of professionals. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.
Sagot :
Answer:
11.07/9 =b You only specifically asked for the equation
Step-by-step explanation:
11.07/9 =b is the equation why? because you bought 9 binders for 11.07 dollars so if you divide the price by the number of items bought you get the answer
Answer:
It's quite simple, let me help!
If 9 binders are 11.07 you have to find the cost of one binder, by doing that you would create an equation to make it where 9 is dividable by the total cost, so it would be
9b= $11.07
Now You isolate the variable to get b alone and b is going to be the cost of one binder in dollars
Divide both sides by 9 and you get b=$1.23
Want to check your answer?
If one binder is $1.23 you can multiply
$1.23* 9 (binders) = $11.07
Which is correct because 9 binders is 11.07 according to the student.
We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. We're here to help at Westonci.ca. Keep visiting for the best answers to your questions.