Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Ask your questions and receive accurate answers from professionals with extensive experience in various fields on our platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

cheddar cheese cost 5.25$ per pound. which equation best represents y, the total cost of x pounds of cheddar cheese?


Best answer gets brainlist


Cheddar Cheese Cost 525 Per Pound Which Equation Best Represents Y The Total Cost Of X Pounds Of Cheddar Cheese Best Answer Gets Brainlist class=

Sagot :

Answer:

D

Step-by-step explanation

u have to multiply 5.25 times the x( pounds) and you get y(totalcost )

y=5.25x

Yes that’s how you do it the answer is D.