Explore Westonci.ca, the top Q&A platform where your questions are answered by professionals and enthusiasts alike. Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Dante bought 15 pounds of metal for $36. Which purchase would have the same cost per pound as Dante’s purchase?
A. 5 pounds of metal for $12
B. 6 pounds of metal for $15
C. 8 pounds of metal for $18
D. 9 pounds of metal for $21


Sagot :

huh72
The answer is A

Explanation: Divide 36 by 15 and get $2.40. Then divide 12 by 5 to get $2.40 once again.
The answer is a because they would be the same price per pound
Thanks for using our platform. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Westonci.ca is your go-to source for reliable answers. Return soon for more expert insights.