Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Get detailed and precise answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

Timothy spent $9.00 to buy 4 pounds of green squash. The next day, he bought more squash at the same price. He spent about $6.75 for 3 pounds of yellow squash.

Which equation represents the relationship between the number of pounds of squash, s, and the cost, c, in dollars?

A. c=2.25s
B. c=s/2.25
C. c=9-2.25s
D. c=9s


Sagot :

A.c=2.25s

Proof:
If you input 4 as the number of squash bought in the equation then you end up getting 9 as the cost which is correct.

c=2.25s
c=2.25(4)
c=9✔️
We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.