Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Get immediate answers to your questions from a wide network of experienced professionals on our Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

TRY beating an answer expert! If 20 articles cost ? 90, then the cost of 9 articles is ?
? 45
? 4.50
? 40.50
? 42


Sagot :

Answer:

C) $40.50

Step-by-step explanation:

It is given to you that 20 articles cost $90. Find the unit cost of the articles. Divide the total cost of the articles with the amount of articles there are:

$90/(20 articles) = $4.50/article.

Each article costs $4.50 each.

Next, find the cost of 9 articles. Multiply the total amount of articles with the unit cost:

4.50 x 9 = 40.50

C) $40.50 is your answer.

~

i believe the answer is
C