Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Get immediate answers to your questions from a wide network of experienced professionals on our Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.
Sagot :
Answer:
C) $40.50
Step-by-step explanation:
It is given to you that 20 articles cost $90. Find the unit cost of the articles. Divide the total cost of the articles with the amount of articles there are:
$90/(20 articles) = $4.50/article.
Each article costs $4.50 each.
Next, find the cost of 9 articles. Multiply the total amount of articles with the unit cost:
4.50 x 9 = 40.50
C) $40.50 is your answer.
~
We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.