Answered

Westonci.ca offers fast, accurate answers to your questions. Join our community and get the insights you need now. Our platform connects you with professionals ready to provide precise answers to all your questions in various areas of expertise. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Will give brainliest, Riva bought 60 candies for her son’s birthday party. Each candy weighed 25 grams. If the price of candies was $ 8.00 per kilogram, how much did she pay?

Sagot :

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

first we multiply the candies by the weight to find out the total weight

60* 25= 1500g

1500g to kg = 1500/1000 = 1.5kg

so its going to be 1.5kg * 8

1.5* 8 = 12

Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Thank you for visiting Westonci.ca. Stay informed by coming back for more detailed answers.