Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Cheddar cheese cost 5.25$ per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of cheddar cheese? Best answer gets brainlist

Sagot :

Answer: y = 5.25x

Step-by-step explanation:

The cost of one pound of cheddar cheese is $5.25.

The number of cheese purchased is x.

The total cost of cheese would therefore be the cost of one pound of cheese multiplied by the number of pounds of cheese purchased:

= 5.25 * x

Full expression is therefore:

y = 5.25 * x

y = 5.25x