At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Discover precise answers to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

1200 W, 2000 W, and 720 W devices will be operated on 220 V at the same time. Calculate the current through each device.

Sagot :

Answer:

I₁ = 5.45 A

I₂ = 9.1 A

I₃ = 3.27 A

Explanation:

Electrical power is defined as the product of current and displacement.

[tex]P = VI\\\\I = \frac{P}{V}[/tex]

where,

P = Power of Device

I = current passing through the device

V = voltage across the device = 220 V

FOR P₁ = 1200 W

[tex]I_1 = \frac{1200\ W}{220\ V}[/tex]

I₁ = 5.45 A

FOR P₂ = 2000 W

[tex]I_2 = \frac{2000\ W}{220\ V}[/tex]

I₂ = 9.1 A

FOR P₃ = 720 W

[tex]I_1 = \frac{720\ W}{220\ V}[/tex]

I₃ = 3.27 A