At Westonci.ca, we connect you with experts who provide detailed answers to your most pressing questions. Start exploring now! Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

At the store, 8 oz of Brand A glue costs $2.08, while 6 oz of Brand B glue costs $1.62. Which is the better buy

Sagot :

Answer:

  • Brand A

Step-by-step explanation:

Unit rates are:

  • Brand A glue = $2.08/8 = $0.26 per oz
  • Brand B glue = $1.62/6 = $0.27 per oz

Brand A glue is cheaper, so is the better buy

msm555

Answer:

8 oz of Brand A glue costs $2.08

1 oz of Brand A glue costs $2.08×1/8=$0.26

6 oz of Brand B glue costs $1.62

1 oz of Brand B glue costs $1.62/6=$0.27

so..A is cheap.

8 oz of Brand A glue costs $2.08 is needed to buy.