Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

10. Write an equation to represent this situation. Use c to represent the cost of the apples in dollars and p to represent the weight of apples in pounds.

c = 0.67pc = 0.67p

c = 1.50pc = 1.50p

c =3.00pc =3.00p

c =4.50p


Sagot :

fichoh

Complete question :

A grocery store charges $4.50 per pound for organic apples. What is the cost c, in dollars, of p pounds of organic apples? Write an equation to represent the situation.

Answer:

c =4.50p

Step-by-step explanation:

If cost of apples in dollars = c

Weight of apples in pounds = p

The charge in dollar per pound of apple = $4.50

The total cost, c of apple can be expressed as :

Total cost, c = charge per pound * weigh of apple

Total cost, c = $4.50 * p

c = 4.50p