Welcome to Westonci.ca, the Q&A platform where your questions are met with detailed answers from experienced experts. Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

A store is having a sale on jelly beans and almonds for 3 pounds of jellybeans in 2 pounds of almonds the total cost is $10 for 5 pounds of jellybeans in 6 pounds of almonds the total cost is $24 find the cost of each pound of jellybeans and each pound of almonds

Sagot :

Answer:

each lb of jellybeans = $1.50

each lb of almonds = $2.75

Step-by-step explanation:

let j = jellybean cost for each pound

let a = almond cost for each pound

3j + 2a = 10

5j + 6a = 24

Using elimination method:

15j + 10a =50

15j + 18a = 72

------------------------

-8a = -22

a = 2.75

using 3j + 2a = 10

3j + 2(2.75) = 10

3j + 5.5 = 10

3j = 4.5

j = 1.5