Welcome to Westonci.ca, the ultimate question and answer platform. Get expert answers to your questions quickly and accurately. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in various areas. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

The eastbound train travels 10 miles per hour faster than the westbound train. After 2 hours, they are 232 miles apart. At what speeds are the two trains traveling?

Sagot :

Answer:

48,58

Step-by-step explanation:

Let The speed of the west bound train be x

Let the east bound train be x+10

The speeds can be calculated as follows

2(2x+10)= 232

4x + 40= 232

4x= 232-40

4x= 192

x= 192/4

= 48

Hence the speedof the west bound train is 48

The speed of the east bound train is 48+10

= 58