Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

rancesca bought a total of sixteen pounds of peanuts and cashews and paid $49.50. If peanuts cost $2.75 per pound and cashews cost $3.25 per pound, how many pounds of cashew nuts did she buy?

Question 2 options:

5


10


11


6


Sagot :

Answer:

11 pounds of cashew nuts

Step-by-step explanation:

Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.