At Westonci.ca, we connect you with the answers you need, thanks to our active and informed community. Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

A grocery store offers a cheese sampler that includes a pepper cheddar cheese that costs $17 per kilogram and Pennsylvania Jack that costs $8 per kilogram. How many kilograms of each were used to make a 6-kilogram mixture that costs $10.25 per kilogram? pepper cheddar kg Pennsylvania Jack kg​

Sagot :

Answer:

The quantity of pepper cheddar cheese required = 2.5 kilograms

The quantity of Pennsylvania Jack required = 4.5 kilograms

Step-by-step explanation:

Let x = Quantity of pepper cheddar cheese

y=  Quantity of Pennsylvania Jack

As per given , we have the following system of equations:

Multiply 8 to equation(1) , we get

Eliminate (3) from (2) , we get

Put value of x in (1) , we get

Hence, the quantity of pepper cheddar cheese required = 2.5 kilograms

The quantity of Pennsylvania Jack required = 4.5 kilograms