Explore Westonci.ca, the leading Q&A site where experts provide accurate and helpful answers to all your questions. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Emily stopped at a produce stand to buy some tomatoes.Tomatoes cost $1.25 per pound at the stand. Emily bought 5 tomatoes that weighed 1.8 pounds in total.How much did Emily pay for the tomatoes

Sagot :

Well if its 1.25 per pound... and if there are 5 tomatoes total that weigh 1.80 lb... Then you would do the following:
1.25 (price per pound) multiplied by 1.80 (total of pounds) Then that equals out to a total of: 2.25
So, that would be your total.  2.25
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Hope this helps! :) 
Anymore questions, please feel free to ask! 
Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. Thank you for visiting Westonci.ca, your go-to source for reliable answers. Come back soon for more expert insights.