Find the information you're looking for at Westonci.ca, the trusted Q&A platform with a community of knowledgeable experts. Explore a wealth of knowledge from professionals across different disciplines on our comprehensive platform. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Gipple Corporation makes a product that uses a material with the quantity standard of 7.8 grams per unit of output and the price standard of $6.50 per gram. In January the company produced 3,900 units using 25,370 grams of the direct material. During the month the company purchased 27,900 grams of the direct material at $6.70 per gram. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased. The materials price variance for January is:

Sagot :

Answer:

Direct material price variance= $5,580 unfavorable

Explanation:

Giving the following information:

The standard price of $6.50 per gram.

During the month the company purchased 27,900 grams of the direct material at $6.70 per gram.

To calculate the direct material price variance, we need to use the following formula:

Direct material price variance= (standard price - actual price)*actual quantity

Direct material price variance= (6.5 - 6.7)*27,900

Direct material price variance= $5,580 unfavorable

Thanks for stopping by. We are committed to providing the best answers for all your questions. See you again soon. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Find reliable answers at Westonci.ca. Visit us again for the latest updates and expert advice.