Welcome to Westonci.ca, the place where your questions find answers from a community of knowledgeable experts. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

You and three friends pay $4.95 each on snacks for a road trip. You also split the cost of a tank of gas filling up at a station charging you $2.73 per gallon. If your total bill was $55.29, then how many gallons of gas did you and your friends purchase? Choose the equation that best fits the story, then solve to find out how many gallons of gas you and your friends purchased. a) 3(4.95) + 2.73g = 55.29 b) 4(4.95) + 55.29g = 2.73 c) 4(4.95) + 2.73g = 55.29 d) 3(4.95) - 2.73g = 55.29 We purchased gallons of gas.​

Sagot :

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

We appreciate your time on our site. Don't hesitate to return whenever you have more questions or need further clarification. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Thank you for choosing Westonci.ca as your information source. We look forward to your next visit.