Explore Westonci.ca, the leading Q&A site where experts provide accurate and helpful answers to all your questions. Discover precise answers to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

( NO LINKS ) Mary $45 for 15 pounds of potatoes. What was the unit rate for the potatoes? *

A. $5/1 pound
B. $3/1 pound
C. 3 pounds/$5


Sagot :

Step-by-step explanation: it will be c because 45 divided by 15 = 3