Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Explore a wealth of knowledge from professionals across different disciplines on our comprehensive platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Let’s make a pair of equations, one for what you ordered, one for what your friend ordered. We’ll have x represent soft tacos and y represent burritos.
Your order: 3x + 3y = 11.25
Your friend’s order: 4x + 2y = 10
The first thing I gather using the information above is that burritos are more expensive then tacos, right? Your order is more expensive, with 1 less taco and 1 more burrito than your friend’s. But now we need to find out just how much more burritos cost.
To do that, pick an equation and simplify it for either x or y. I’ll choose the second equation, because it has a simpler answer. Let’s see what y equals for that one.
2y = 10 - 4x
y = 5 - 2x
Burritos cost 5 minus the cost of two tacos. Just replace y with this in our other equation.
3x + 3(5-2x) = 11.25
Use the distributive property.
3x + 15 - 6x = 11.25
15 - 3x = 11.25
-3x = -3.75
3x = 3.75
One taco costs $1.25
It’s easy to find out what the other variable equals once you have one already. Just pick either of the equations and know how much a taco costs. I’ll jump back to the second one.
4(1.25) + 2y = 10
5 + 2y = 10
2y = 5
y = 2.5
As predicted, burritos cost more. One taco costs $1.25. One burrito costs $2.50. With problems like these, you can always double-check the answers if you’d like. Just plug in the numbers.
My answer is correct, though :)
Your order: 3x + 3y = 11.25
Your friend’s order: 4x + 2y = 10
The first thing I gather using the information above is that burritos are more expensive then tacos, right? Your order is more expensive, with 1 less taco and 1 more burrito than your friend’s. But now we need to find out just how much more burritos cost.
To do that, pick an equation and simplify it for either x or y. I’ll choose the second equation, because it has a simpler answer. Let’s see what y equals for that one.
2y = 10 - 4x
y = 5 - 2x
Burritos cost 5 minus the cost of two tacos. Just replace y with this in our other equation.
3x + 3(5-2x) = 11.25
Use the distributive property.
3x + 15 - 6x = 11.25
15 - 3x = 11.25
-3x = -3.75
3x = 3.75
One taco costs $1.25
It’s easy to find out what the other variable equals once you have one already. Just pick either of the equations and know how much a taco costs. I’ll jump back to the second one.
4(1.25) + 2y = 10
5 + 2y = 10
2y = 5
y = 2.5
As predicted, burritos cost more. One taco costs $1.25. One burrito costs $2.50. With problems like these, you can always double-check the answers if you’d like. Just plug in the numbers.
My answer is correct, though :)
We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.