Discover answers to your questions with Westonci.ca, the leading Q&A platform that connects you with knowledgeable experts. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

A 4lb. bag of salt water taffy from the beach costs $15.12. What is the unit rate?

A.$15.12/lb
B.$3.78/lb
C.$3.79/lb
D.$3.77/lb​


Sagot :

So a unit means 1. So for this problem you wanna take the number of pounds and multiply it by the number of pounds they got(4lb). Answere is B. 3.78*4=$15.12
Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Westonci.ca is here to provide the answers you seek. Return often for more expert solutions.