Westonci.ca is your go-to source for answers, with a community ready to provide accurate and timely information. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable professionals on our platform. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Answer:
The company should be willing to pay less than $4.20 for one additional minute of milling machine time.
Explanation:
a) Data and Calculations:
Product Product Product Product
A B C D
Selling price per unit $42.30 $50.00 $37.60 $33.50
Variable manufacturing cost per unit $20.80 $30.70 $21.00 $19.90
Variable selling cost per unit $2.70 $2.10 $1.00 $2.40
Total variable costs per unit $23.50 $32.80 $22,00 $22.30
Contribution per unit $18.80 $17.20 $15.60 $11.20
Milling machine minutes per unit 3.30 4.10 2.60 1.30
Contribution per minute $5.70 $4.20 $6.00 $8.62
Monthly demand in units 1,000 4,000 3,000 3,000
Minutes required 3,300 16,400 7,800 3,900
Best use of existing minutes 2,300 0 7,800 3,900
Additional minutes required 1,000 16,400 0 0
Total minutes required = 31,400
Minutes available = 14,000
Minutes to buy = 17,400
Lost contribution from:
Product A = (1,000 * $5.70 = $5,700
Product B = (16,400 * $4.20 = 68,880
Total lost contribution $74,580
Required time to produce lost contribution = 17,400
Estimated to pay for additional minute = $4.29 ($74,580/17,400)
We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.