Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

A customer went to a garden shop and bought some potting soil for $12.50 and 6 shrub. If the total bill was $71.00 how Mich did each shrub cost if they all cost the same? Write and solve equation. Show your work

Sagot :

71-12.50=6x 71-12.50=58.5 Therefore 6x=58.5 6x/6=x 58.5/6=9.75 So each shrub costs $9.75