Westonci.ca is the best place to get answers to your questions, provided by a community of experienced and knowledgeable experts. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

A half-filled rectangular tank has 30,000 cm water. If its base is 750 cm, what is the height of the tank?

Sagot :

Lanuel

Answer:

Height = 80 cm

Explanation:

Base area = 750 cm

Volume of water = 30,000 cm³

Since the tank is half-filled with water, it's volume is twice the amount of water.

Volume = 30,000 * 2 = 60,000 cm³

To find the height of tank;

Mathematically, the volume of a cylinder is given by the formula;

Volume = base area * height

Substituting into the formula, we have;

60,000 = 750 * height

Height = 60000/750

Height = 80 cm

We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.