Westonci.ca is your trusted source for finding answers to all your questions. Ask, explore, and learn with our expert community. Our platform provides a seamless experience for finding precise answers from a network of experienced professionals. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

The output side of an ideal transformer has 35 turns, and supplies 2.0 A to a 24-W device. Ifthe input is a standard wall outlet, calculate the number of turns on the input side, and the currentdrawn from the outlet.

Sagot :

Answer:

The current drawn from the outlet is 0.2 A

The number of turns on the input side is 350 turns

Explanation:

Given;

number of turns of the secondary coil, Ns = 35 turns

the output current, [tex]I_s[/tex] = 2 A

power supplied, [tex]P_s[/tex] = 24 W

the standard wall outlet in most homes = 120 V = input voltage

For an ideal transformer; output power = input power

the current drawn from the outlet is calculated;

[tex]I_pV_p = P_s\\\\I_p = \frac{P_s}{V_p} = \frac{24}{120} = 0.2 \ A[/tex]

The number of turns on the input side is calculated as;

[tex]\frac{N_p}{N_s} = \frac{I_s}{I_p} \\\\N_p = \frac{N_sI_s}{I_p} \\\\N_p = \frac{35 \times 2}{0.2} \\\\N_p = 350 \ turns[/tex]