Discover the best answers at Westonci.ca, where experts share their insights and knowledge with you. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

A 16-oz bottle of waler costs $2.88. What is the
cost per ounce?


Sagot :

Answer:

18 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of ounces

2.88 /16 =.18

18 cents per ounce

Answer:

.18

Step-by-step explanation:

2.88/16=.18