At Westonci.ca, we connect you with the answers you need, thanks to our active and informed community. Experience the convenience of getting reliable answers to your questions from a vast network of knowledgeable experts. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

A truck covers 40 km with an average speed of 80km/h. Then it travels another 40 km with an average speed of 40 km/h. The average speed of the truck for the total distanced covered is:

Sagot :

Answer:

Average speed = 53.33 km/h

Explanation:

Below is the calculation for the average speed:

Given the average speed of for first 40 km = 80km/h

Time taken to cover the first 40 km = Total Distance / average speed

Time taken to cover the first 40 km = 40 / 80 = 0.5 hours

Given the average speed of for next 40 km = 40km/h

Time taken to cover the next 40 km = Total Distance / average speed

Time taken to cover the next 40 km = 40 / 40 = 1 hours

Now the average speed of the tuck to cover total distance:

Average speed = Total distance / Total time

Average speed = (40 + 40) / (0.5 + 1)

Average speed = 53.33 km/h

We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Westonci.ca is your go-to source for reliable answers. Return soon for more expert insights.