Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

A 2-pound bag of broccoli costs $4.48. What is the price per ounce?

Sagot :

There is 16 ounces per pound. Since you have a 2lb bag—you have 32 ounces of broccoli. You would take $4.48 and divide by 32- giving you $0.14 cents per ounce.

Answer= $0.14 cents