Get the answers you need at Westonci.ca, where our expert community is dedicated to providing you with accurate information. Discover in-depth solutions to your questions from a wide range of experts on our user-friendly Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.




Jimmy and Jennifer are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and blackberry pies. Jimmy sold 10
apple pies and 2 blackberry pies for a total of $80. Jennifer sold 10 apple pies and 3 blackberry pies for a total of $100. Find the
cost each of one apple pie and one blackberry pie.


Sagot :

Answer:

One apple pie is $4 and one blackberry pie is $20

Step-by-step explanation:

Create a system of equations where a is the cost of one apple pie and b is the cost of one blackberry pie:

10a + 2b = 80

10a + 3b = 100

Solve by elimination by multiplying the top equation by -1, then adding the equations together:

-10a - 2b = -80

10a + 3b = 100

Add these together:

b = 20

So, one blackberry pie is $20. Plug in 20 as b into one of the equations, and solve for a:

10a + 2b = 80

10a + 2(20) = 80

10a + 40 = 80

10a = 40

a = 4

So, one apple pie is $4.

One apple pie is $4 and one blackberry pie is $20

We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.