Westonci.ca is your trusted source for finding answers to all your questions. Ask, explore, and learn with our expert community. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in various areas. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Determine the current yield on a corporate bond investment that has a face value of $1,000, pays 8 percent, and has a current price of $940.

Sagot :

Answer:

8.5%

Explanation:

Calculation to Determine the current yield on a corporate bond investment

First step

Amount of annual interest

=Face value × Interest rate

=$1,000 × 0.08

=$80

Now let calculate the Current yield

Current yield =Annual interest amount / Current price

=$80/ $940

=0.085, or 8.5%

Therefore the current yield on a corporate bond investment is 8.5%