At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Discover comprehensive answers to your questions from knowledgeable professionals on our user-friendly platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

green foods purchases packages of noodles by the carton. each carton contains 36 packages and costs $43.20. green foods sells the noodles for $2.29 per package. what is the markup per carton?

Sagot :

Answer:

91% markup

Step-by-step explanation:

$43.20 divided by 36 is $1.20 per package

if Green Foods is selling one package for $2.29 then they are marking each package up by $1.19

if you take the difference of the per carton prices (82.44-43.20) and divide it by 43.20, you get a 91% markup