Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a knowledgeable network of professionals. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

You buy milk at $3.48 per gallon. One portion of oatmeal requires 5 ounces of milk. How much does the milk for one portion cost? Round to the nearest cent.

Sagot :

Answer: $0.1359375

Step-by-step explanation:

First and foremost, we should note that 1 gallon = 128 ounce. Therefore, $3.48 per gallon simply means $3.48 for 128 ounce. Therefore, the cost per ounce will be:

= $3.48 / 128

= $0.0271875

Therefore, the amount for the the milk for one portion cost which requires 5 ounces of milk will be:

= $0.0271875 × 5

= $0.1359375