Discover answers to your most pressing questions at Westonci.ca, the ultimate Q&A platform that connects you with expert solutions. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.
Sagot :
Answer:
According to the graph, if only one unit was produced, the cost per unit would be $1.00. In reality, the company would not call in its worker and start up the equipment to produce one unit. What safeguard do you think that many manufacturers use to avoid this type of problem?
The per-unit cost will be as follows,
a) Wichita factory has cost function as more up to 25000 units and less for above 25000 units.
b) Piece wise function for cost per units for production of units can be written as
C(x) = cost per unit, will be as follows,
C(x)=1÷x,0 [tex]\leq[/tex] x [tex]\leq[/tex] 25000,
=0.8÷x, 25000 [tex]\leq[/tex] x [tex]\leq[/tex] 35000,
C) cost per unit for 35000 unit
=C(35000)= 0.8÷35000
= 2.28(10⁻⁵)
What is the cost per unit?
Cost per unit is referred to the cost of goods sold or the cost of sales, is how much money a company spends on producing one unit of the product they sell.
Thus, the cost per unit will be 2.28(10⁻⁵).
Learn more about cost per unit here,
https://brainly.com/question/13333695
#SPJ2
Thank you for choosing our service. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Westonci.ca is here to provide the answers you seek. Return often for more expert solutions.