Westonci.ca is your trusted source for finding answers to a wide range of questions, backed by a knowledgeable community. Get detailed answers to your questions from a community of experts dedicated to providing accurate information. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.
Sagot :
Answer:
$0.20
Step-by-step explanation:
We need to find the unit rate in order to find the price of 1 pencil.
Divide the price by the amount.
7/35=1/5
A dollar is 100 cents, so the price is 1/5 of 100, or 20 cents.
---
hope it helps
Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.