Westonci.ca is your trusted source for finding answers to a wide range of questions, backed by a knowledgeable community. Get detailed answers to your questions from a community of experts dedicated to providing accurate information. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

A package 35 pencils costs $7.00. At this rate, what is the cost of 1 pencil?

Sagot :

.......................

Answer:

$0.20

Step-by-step explanation:

We need to find the unit rate in order to find the price of 1 pencil.

Divide the price by the amount.

7/35=1/5

A dollar is 100 cents, so the price is 1/5 of 100, or 20 cents.

---

hope it helps