Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

Pleaseee helpp!!
Jack manages a café. Each day he buys watermelons and mangoes in the (respective) ratio of 3:2. If on one day he buys 200 mangoes how many water melons would he have bought?


Sagot :

Answer:

300 watermelons

Step-by-step explanation:

3:2 ratio

3 is water melons and 2 is mangoes.

200 mangoes were purchased.

200/2=100

The unit rate is 100, so multiply 3 by 100, which is 300.

So Jack bought 300 watermelons, and 298 of which will be devoured by yours truly.

---

hope it helps