Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Experience the convenience of getting accurate answers to your questions from a dedicated community of professionals. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.
Sagot :
Answer:
a. For a 30-year mortgage at 4.5% annual rate, we have:
Monthly required fixed loan payment = $2,026.74
Total monthly payment = $3,026.74
Total payments for 360 months = $1,089,626.85
b. For a 15 year mortgage at 4% annual rate, we have:
Monthly required fixed loan payment = $2,958.75
Total monthly payment = $3,958.75
Total payments for 180 months = $712,575.31
c. Kathy and Stan should choose a 15 year mortgage at 4% annual.
Explanation:
a. For a 30-year mortgage at 4.5% annual rate
The monthly required fixed loan payment can be calculated using the formula for calculating loan amortization as follows:
P = (A * (r * (1 + r)^n)) / (((1+r)^n) - 1) .................................... (1)
Where:
P = Monthly required fixed loan payment = ?
A = Loan amount = House budget – Down payment = $500,000 - $100,000 = $400,000
r = monthly interest rate = 4.5% / 12 = 0.045 / 12 = 0.00375
n = number of months = 30 * 12 = 360
Substituting all the figures into equation (1), we have:
P = ($400,000 * (0.00375 * (1 + 0.00375)^360)) / (((1 + 0.00375)^360) - 1) = $2,026.74
Therefore, we have:
Monthly required fixed loan payment = $2,026.74
Total monthly payment = Monthly required fixed loan payment + Property taxes and insurance = $2,026.74 + $1,000 = $3,026.74
Total payments for 360 months = Total monthly payment * 360 = $3,026.74 * 360 = $1,089,626.85
b. For a 15 year mortgage at 4% annual rate
The monthly required fixed loan payment can be calculated using the formula for calculating loan amortization as follows:
P = (A * (r * (1 + r)^n)) / (((1+r)^n) - 1) .................................... (1)
Where:
P = Monthly required fixed loan payment = ?
A = Loan amount = House budget – Down payment = $500,000 - $100,000 = $400,000
r = monthly interest rate = 4% / 12 = 0.04 / 12 = 0.00333333333333333
n = number of months = 15 * 12 = 180
Substituting all the figures into equation (1), we have:
P = ($400,000 * (0.00333333333333333 * (1 + 0.00333333333333333)^180)) / (((1 + 0.00333333333333333)^180) - 1) = $2,958.75
Therefore, we have:
Monthly required fixed loan payment = $2,958.75
Total monthly payment = Monthly required fixed loan payment + Property taxes and insurance = $ 2,958.75 + $1,000 = $3,958.75
Total payments for 180 months = Total monthly payment * 360 = $3,958.75 * 180 = $712,575.31
c. Recommendation
Since the total payment of $712,575.31 for a 15 year mortgage at 4% annual is lower than the total payments of $1,089,626.85 for a 30-year mortgage at 4.5% annual rate, Kathy and Stan should choose a 15 year mortgage at 4% annual.
Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.