Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Discover a wealth of knowledge from professionals across various disciplines on our user-friendly Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

In order to sell a product at a profit the product must be priced higher than the total of what it costs you to build the unit, plus period expenses, and plus overhead. At the end of last year the broad cost leader Chester had an Elite product Cake. Use the Inquirer's Production Analysis to find Cake's production cost, (labor materials). Exclude possible inventory carrying costs. Assume period expenses and overhead total 1/2 of their production cost. What is the minimum price the product could have been sold for to cover the unit cost, period expenses, and overhead

Sagot :

Answer: Hello there is a missing data below is the missing data

                The production cost is $21.45.

answer : 32.175  ≈ $32

Explanation:

Using the Inquirer's Production Analysis to find Cake's production cost, (labor materials).

Period expenses and Overhead = 1/2 production cost

Minimum price = production cost + period cost + overhead cost ( 1/2 production cost )

∴ Minimum price = 21.45 + 10.725

                             ≥ 32.175

Thank you for choosing our service. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.