Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Join our Q&A platform and connect with professionals ready to provide precise answers to your questions in various areas. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.

If the company repaid the loan in a lump sum amount after 2 years, what was the amount of the payment

Sagot :

Answer:

The correct answer is "$2.18 million".

Explanation:

The given problem seems to be incomplete. The attachment of the complete question is attached below.

Given that,

Principle,

= 1.8 million

Interest rate,

= 10%

Number of years,

= 2 years

Now,

The factor will be:

= [tex](1+0.10)^2[/tex]

= [tex](1.1)^2[/tex]

= [tex]1.21[/tex]

hence,

The amount of payment will be:

= [tex]Principle\times factor[/tex]

= [tex]1.8\times 1.21[/tex]

= [tex]2.18 \ million[/tex]

View image Cricetus