Explore Westonci.ca, the top Q&A platform where your questions are answered by professionals and enthusiasts alike. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

2. A student was asked to make up a 10% w/w solution of sodium carbonate. Calculate the amount of solute and solvent required to prepare that solution?
please explain step by step


Sagot :

Answer:

The amount of the solute and solvent can be calculated by the molality. The equation for the molality is as following:

Molality= (mass of solute*1000)/(molar mass*mass of solvent)

it is given that, 10% of Na2CO3 is made,

It means 100gram solution contains 10gram Na2CO3

So, the Mass of solute = 10 gram

then,

Mass of solvent= 100–10 = 90 gram

And, the molar mass of the Na2CO3 = 106 gram

from, now with the help of formula, we can calculate the amount of solute and solvent.