Discover the answers you need at Westonci.ca, where experts provide clear and concise information on various topics. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of experts on our user-friendly Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.
Sagot :
Answer: 4th week
Step-by-step explanation:
You just keep adding 150 to 250 for Sarah and subtract 200 from 1,650 for Felicia until they both have the same amount which would be 850.
At the end of 4th week Sarah and Felicia have same amount of money equals to $850.
What is amount?
"Amount is defined as representation of total of two or more quantities."
According to the question,
Amount with Sarah at the beginning of the week = $250
Amount save per week by Sarah = $150
Amount with Felicia at the beginning of the week = $1650
Amount save per week by Felicia = $200
As per the given conditions,
Sarah amount for different weeks:
At the end first week = $250 + $150
= $400
At the end second week = $400 + $150
= $550
At the end third week = $550 + $150
= $700
At the end fourth week = $700 + $150
= $850
Felicia amount for different weeks:
At the end first week = $1650 - $200
= $1450
At the end second week = $1450- $200
= $1250
At the end third week = $1250 - $200
= $1050
At the end fourth week = $1050- $200
= $850
Hence, at the end of 4th week Sarah and Felicia have same amount of money equals to $850.
Learn more about amount here
https://brainly.com/question/13024617
#SPJ2
We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.