Discover answers to your most pressing questions at Westonci.ca, the ultimate Q&A platform that connects you with expert solutions. Experience the ease of finding accurate answers to your questions from a knowledgeable community of professionals. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

Maria has a party that is 1 hour away and 35 minutes away. The party starts at 10.00 am. It took her an extra 25 minutes to get there. What time did she leave to get there in time?

Sagot :

Answer:

8:00 Am

Explanation:

10:00- 1 hour = 9:00 am

9:00 - 35 minutes = 8:25

8:25-25= 8:00

At 12:10 she came poor girl