Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Explore our Q&A platform to find in-depth answers from a wide range of experts in different fields. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

A bakery offers a sale price of $2.80 for 6 muffins. What is the price per dozen?
The price per dozen muffins is


Sagot :

Answer:

$5.60 or 5.52

Step-by-step explanation:

Step one multiply 2 to 2.80 (Since 6 muffins cost $2.80, a dozen should be 6 times 2. Because a dozen is 12, so half of a dozen is 6, and multiply half by 2 and, you will get the answer.)

[tex]2 \times 2.80 = 5.60[/tex]