At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

Ravi bought 3 pens and 4 notebooks for $28. Lola bought 4 pens and 8
notebooks at the same store for $52. How much does one notebook cost?


Sagot :

Answer:

5.50 Each

Step-by-step explanation:

Answer:

Step-by-step explanation:

3P + 4N = 28

6P+ 8N = 56

4P +8N  52

2P     = 4

P = 4/2 = 2  = $2

3(2)+4N = 28

4N = 28-6=22

N = 22/4 = 5.5= $5.50= cost of one notebook