Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Discover a wealth of knowledge from experts across different disciplines on our comprehensive Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

If ribbon costs10 cents per foot what is the total cost of the ribbon in dollars.explain your reason including how u decided where to place the decimal

Sagot :

(10 cents/ 1 ft)($1/ 100 cents)=
10/ 100= $0.1 per foot or $1 per 10 ft
tknaub
if there is only one foot of ribbon then the cost would be $1.20 because there are twelveinches in a foot and .10 x 12=$1.20