Welcome to Westonci.ca, where you can find answers to all your questions from a community of experienced professionals. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.
Sagot :
Answer:
Ziegler Inc.
a) The variable cost per unit = $60
b) The total fixed cost = $30,000
c) The total cost for 1,660 units = $129,600
Explanation:
a) Production Data and Calculations:
Units Total
Produced Costs
3,300 $168,000
1,300 108,000
2,390 149,040
High-low method:
High 3,300 $168,000
Low 1,300 108,000
Diff. 1,000 $60,000
Variable cost = $60 ($60,000/1,000)
Fixed cost = $30,000 ($108,000 - ($60 * 1,300)
Total cost for 1,660 units:
Variable costs = $99,600 ($1,660 * $60)
Fixed cost = 30,000
Total costs = $129,600
Thank you for visiting our platform. We hope you found the answers you were looking for. Come back anytime you need more information. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Thank you for visiting Westonci.ca. Stay informed by coming back for more detailed answers.